Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pies i suka CAO - czy są różnice w zachowaniach?
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> CAO - tematy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:35, 13 Lis 2006    Temat postu: Pies i suka CAO - czy są różnice w zachowaniach?

Nie tylko ostatnio na forum przewija się pytanie, czym różnią się zachowania psow-samców i suk CAO.
Znalazłam takie fragment na ten temat.
Ciekawe czy właściciele „par Azjatów” zauważają faktycznie takie różnice w zachowaniu. Rolling Eyes
Może w wolnej chwili dopiszecie swoje obserwacje z zachowań psów i suk – które wydają się być typowe dla płci (niekoniecznie związane z tym do czego nawiązuje autor).
A co do autora poniższego fragmentu – to on chyba nie za bardzo poważa i lubi żeńską część społeczeństwa i populacji Azjatów. Confused


AZJATA Z LUDZKIM OBLICZEM ( Andrej Popów )
FRAGMENTY

Jeśli zainteresowało was to co przeczytaliście o CAO i zaczynacie myśleć o tym, żeby nabyć szczeniaka to koniecznym wydaje się zrozumienie różnic w zachowaniu psa i suki tej rasy.
To, że kobiety są przebiegłe i okrutne wiemy sami z życia.
Ale u „lepszej połowy” populacji CAO te właściwości żeńskiego charakteru przejawiają się o wiele jaskrawiej niż u ludzi.

Przy konflikcie pomiędzy psami-samcami jest wiele rytuałów, jak chodzenie dookoła, demonstracyjne szczerzenie zębów, wzajemne powarkiwanie.
Często walka może zakończyć się jeszcze zanim się zaczęła – wystarczy, że jeden z psów samców się cofnie, podstawi szyję, położy się na wznak.
Jego przeciwnik nigdy nie będzie dobijał zwyciężonego, a jeśli to by się jednak stało to oznacza genetyczną domieszkę i takie psy nie powinny być wykorzystywane w hodowli.

Inaczej dzieje się u suk. Suki walczą aż do śmierci. Jeżeli przywódca stada przeszkodzi zagryźć przeciwniczkę ( a to jego podstawowy obowiązek), to suka będzie szukać możliwości doprowadzenia sprawy do końca, czasami przez lata czekając na sposobną chwilę.
Dlatego między innymi psy- samce wyraźnie odróżniają się od suk rozmiarami (dymorfizm płciowy). Słaby samiec nigdy nie byłby w stanie powstrzymać sczepionych przedstawicielek słabszej płci.

Różnica jest także w sposobie napadania na intruza.
Jeśli pies samiec wstępuje najczęściej w „frontalny atak” i w większości wypadków zwala człowieka z nóg, a potem wykonuje silny chwyt zębami, to suka będzie starać się obejść z tyłu, krążyć dookoła, zadawać wiele kolejnych, drobniejszych ran.

Przebiegłe i podstępne zachowania suki wyraźnie widać w czasie wizyty gości.
Psa-samca wystarczająco jest nauczyć komendy „swój” i podprowadzić do każdego z zaproszonych gości (oczywiście jeśli nie jest ich dwieście), wydać komendę i pozwolić obwąchać gościa. Pies wtedy spokojnie odejdzie na swoje miejsce i stamtąd będzie obserwował wydarzenia.
Podniesie się tylko gdy uzna iż grozi wam niebezpieczeństwo, lub gdy sami go zawołacie.

Z suką sprawa ma się trochę inaczej.
Ona cały wieczór będzie wałęsać się wśród ludzi, potrącać ich, podstawiać łapy, szukać powodu żeby podgryźć kogokolwiek lub chociaż pokazać gościowi zęby, a z wiekiem to jeszcze staje się lepsze i lepsze.

Biorąc szczenię CAO do podmiejskiego domu (zresztą jak i innego pracującego psa), proszę wybrać miejsce, gdzie będzie umieszczona jego buda i jeśli to możliwe – ogrodzony wybieg co najmniej trzy na cztery metry, gdzie pies może przebywać w ciągu dnia.
Miejsce na wybieg i budę powinno się wybierać w dalekim końcu działki, ale w tak by z tego miejsca widać było większość terenu.

A same ogrodzenie trzeba dokładnie sprawdzić, żeby nie było możliwości przejścia czy podkopania. Suki CAO, kiedy oczekują szczeniąt są w stanie wyrwać w kamienistej (!) ziemi nory na 2-3 metry głębokości.

Jeśli jest taka możliwość, to proszę urządzić Azjacie na wybiegu coś w rodzaju obserwacyjnej wieży, wysokości około metra, w rozmiarze metr na metr.
Nasz wychowanek (pies samiec) będzie tam spędzał cały swój wolny czas, oglądając, wsłuchując się w odgłosy i „przewąchując” okolicę.
Jeśli nie ma innej możliwości to na taką „obserwacyjną więżę” nadaje się też i buda.

Suki natomiast wolą ochraniać terytorium metodą patrolowania, dlatego „nosi je” cała dobę wzdłuż płotu, oszczekują przechodzących i przejeżdżających.

Różnice w zachowaniu w trakcie ochrony, w sposobie napadu i prowadzenia walki pomiędzy sukami i samcami CAO pozwala efektywnie wykorzystywać ich w pracy parami.
Znany jest przypadek, który wydarzył się w 1997 w rejonie moskiewskim, kiedy taki „tandem” zagryzł dwu złoczyńców, którzy przedostali się na chronione psami terytorium.
Kynolog-kobieta, która przybiegła na szczekanie i krzyki nie była w stanie odciągnąć psów. A psy służbowe/pracujące na rozkaz puszczają agresora tylko na filmach o policyjnym psie Reksie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rosomak
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 752
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Aleksandrów -> Burzenin

PostWysłany: Śro 1:46, 15 Lis 2006    Temat postu:

Za młody jestem stażem aby więcej pisać, ale z moich skromnych obserwacji to 99% to prawda(niestety na niekorzyść dla psich pań Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:24, 15 Lis 2006    Temat postu:

rosomak napisał:
Za młody jestem stażem aby więcej pisać, ale z moich skromnych obserwacji to 99% to prawda(niestety na niekorzyść dla psich pań Cool


Cóż, widzimy kolejnego pana, który uważa, ze płeć piękna może być bardziej „podstępna”. Laughing

Z moich skromnych doświadczeń, mogę niestety potwierdzić, ze suczki stanowczo nie lubią gości, starają się im na wszelki sposoby „uprzykrzyć życie” i „przegnać z domu”. Confused

Ale z drugiej strony obawiałabym się agresji samca Azjaty co do innych psów – samców.
Nie wiem czy dałabym sobie radę w takiej sytuacji, czy można to jakoś opanować. Rolling Eyes
No i troszkę bałabym się możliwych ucieczek psa- samca w czasie, gdy suczki w okolicy mają cieczkę.

Z różnic (jak mi się wydaje) suczki są zawsze „kochanymi córuniami pana”. Mimo starań właścicielki, to zawsze pan będzie ukochaną osobą, w którą sunia będzie się wpatrywać z bezgranicznym uwielbieniem.
No chyba, że to tylko u nas tak jest. Sad
Niektórzy mi mówili – kupiłaś sunie? No to kupiłaś zwierzaka dla męża. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartwood
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 986
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:26, 15 Lis 2006    Temat postu:

Cos w tym jest Amon o wiele bardziej tuli sie do Magdy niz do mnie ze mna chodzi na spacery chce sie bawic zaczepia a do zony chodzi na mizianie Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Śro 10:37, 15 Lis 2006    Temat postu:

Kurcze, to ja mam psy Shocked Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:40, 15 Lis 2006    Temat postu:

maria napisał:
Kurcze, to ja mam psy Shocked Wink


Maria, a moze Ty facet jesteś Idea Question Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:41, 15 Lis 2006    Temat postu:

maria napisał:
Kurcze, to ja mam psy Shocked Wink


Laughing Laughing Laughing Laughing

A ja mam samotną – pojedynczą sukę, która czasami myśli, że jest psem.
Ale generalnie nie ma problemów z identyfikacją swojej płci. Jest „podstępna”. Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:44, 15 Lis 2006    Temat postu:

Justyna napisał:

Z różnic (jak mi się wydaje) suczki są zawsze „kochanymi córuniami pana”. Mimo starań właścicielki, to zawsze pan będzie ukochaną osobą, w którą sunia będzie się wpatrywać z bezgranicznym uwielbieniem.
No chyba, że to tylko u nas tak jest. Sad
Niektórzy mi mówili – kupiłaś sunie? No to kupiłaś zwierzaka dla męża. Wink


Justynko, pora sprawić sobie "synusia" Very Happy
Będziesz adorowana wtedy, że ho ho.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:55, 15 Lis 2006    Temat postu:

basia napisał:
Justyna napisał:

Z różnic (jak mi się wydaje) suczki są zawsze „kochanymi córuniami pana”. Mimo starań właścicielki, to zawsze pan będzie ukochaną osobą, w którą sunia będzie się wpatrywać z bezgranicznym uwielbieniem.
No chyba, że to tylko u nas tak jest. Sad
Niektórzy mi mówili – kupiłaś sunie? No to kupiłaś zwierzaka dla męża. Wink


Justynko, pora sprawić sobie "synusia" Very Happy
Będziesz adorowana wtedy, że ho ho.


Dziś rano była o tym w domu dyskusja. Evil or Very Mad
Gdy mąż wyciągał dla suni z lodówki kolejną kiełbaskę mówiąc czule – no choć do pana moja ty Kluseczko Kochana!
Ostatnio przegina. Confused

Nawet teściowej napisałam „Uprzejmy donos na jej syna”. Fragmenty poniżej:

„….Mamo – Twój syn zgłupiał, zgłaszam reklamację, czy przyjmujesz zwroty?

Do chałupy to przychodzi tylko chyba dla niej, w drzwiach już ją woła: Kochana Suczko Pan przyszedł, Kluseczko moja, Suczuniu no choć Pan po brzusiu podrapie. I tym podobne.

Dzieli się z nią wszystkim co je, żrą nawet razem kiszoną kapustę. Cały wieczór ona siedzi koło niego i on drapie ją po klacie. Suczysko tak się rozbestwiło, ze wali go łapą w łeb jak drapać przestaje.

Jak Mucha sobie podrzemie, potem wstaje to podchodzi do niego i „zaczyna mówić” – a on jak głupi leci - oj! Moja sunia pana woła, pewnie pobawić się chce.

Wciąga ją w nogi łóżka… i mówi, że 50 % właścicieli psów śpi z psami, a drugie 50% się do tego nie przyznaje.

Wpycha w nią smakołyki, ze Azjatka wygląda jak stolik do kawy (dosłownie), na plecach można jej postawić parę piw;
A ona go bezgranicznie uwielbia!
"

Tak Basiu ! - nadszedł czas kupić sobie pieska - Azjatę chłopaka Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Śro 10:58, 15 Lis 2006    Temat postu:

basia napisał:


Maria, a moze Ty facet jesteś Idea Question Laughing Laughing


No to jest calkiem niewykluczone Rolling Eyes Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:16, 15 Lis 2006    Temat postu:

Maria, Very Happy

Justyna, i jak z tą reklamacją Question Została uznana ? Jeżeli nie dojdzie do zwrotu, to proponuje negocjować częściowy zwrot kosztów, będzie jak znalazł, na Azjate Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:21, 15 Lis 2006    Temat postu:

basia napisał:


Justyna, i jak z tą reklamacją Question Została uznana ? Jeżeli nie dojdzie do zwrotu, to proponuje negocjować częściowy zwrot kosztów, będzie jak znalazł, na Azjate Very Happy Very Happy Very Happy


Niestety – Teściowa odpisała, ze gwarancja dawno wygasła. Zwrotów też nie przyjmuje. Sad
Mogę jedynie oddać na złom.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:34, 15 Lis 2006    Temat postu:

Justyna napisał:
Mogę jedynie oddać na złom.


Szkoda by było. Na pewno jeszcze się na coś przyda Idea Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bruce
Gość






PostWysłany: Śro 12:14, 15 Lis 2006    Temat postu:

Very Happy
TO CO KUPIC? Psa czy suke?
Very Happy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:22, 15 Lis 2006    Temat postu:

Bruce napisał:
Very Happy
TO CO KUPIC? Psa czy suke?
Very Happy


I psa i suke Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> CAO - tematy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
Strona 1 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin