Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

HODOWLA a CZYSTOŚĆ RASY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 33, 34, 35  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Hodowla i szczenięta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Nie 8:05, 29 Paź 2006    Temat postu:

karanuker napisał:
Biorąc pod uwagę fakt, że Rosja przez dziesięciolecia była zmaknięta i nie miała możliwości sprowadzania innych ras, mieli pojednycze egzemplarze i przez to takie rasy jak moskovska strożevaja, czy moskovkij vodolaz. To mieszanie azjatów to z ostatnich 10 lta. Niestety jest w tym na pewno ogromna wina zachodu, gdzie wszyscy chcą ogromnego psa, ale taki pies nie jest funkcjonalny.
Vladimir19 na forum rosyjskim pokazał prosty przykład. Powiększenie psa/azjaty o 10 procent, wyjściowy pies 75cm w kłębie i 65 kg (typ ovczarek), to żeby zachować proporcje to pies o wysokości w kłębie 82.5 cm musiałby ważyć 86kg. Jeżeli wyjściowy pies przy wzroście 75cm w kłębie ważyłby 75 kg (typ mastif, ale typ azjaty mastif, nie mieszanka) to pies powiększony o 10 procent musiałby ważyć 100kg.
Łatwo lecieć za wzrostem, ale od razu gubi się proporcje, a proprcje to rasa.


No nie wiem czy tak koniecznie zachodu... Sami nie raz bylismy swiadkami niskich ocen wydawanych szczuplym mlodym psom - bo malo bolsze - przez rosyjskich sedziow. Oni tez lubia miec duze i efektowne.
Oczywiscie, ze kazda hodowla odpowiada za to co i jak hoduje, ale najwiecej dolewaja rosjanie wlasnie, a zachodnie hodowle pracuja na ich wyjsciowym materiale.
Karanuker, ja sie w zasadzie z Toba zgadzam, ale pamietam, ze nie tak dawno chyba sama szczycilas sie duzymi rozmiarami swoich szczeniat?
A wracajac do podobienstw wspolczesnych CAO do rosyjskich mastifow hiszpanskich - to nie tylko glowa, to tez cala sylwetka - ciezka, a zarazem watla, czasami ze zwisajaca luzno skora innym razem wlasnie po prostu wygigantyzowana. A te glowy naprawde idealne do dolewek. Przestaje dziwic fakt, ze pozniej rozne zaskakujace kwiatki biegaja po ringach czy sie nagle rodza Rolling Eyes I to SA efekty dazenia do zgodnosci z wzorcem (`azjata to przede wszystkim kosc`, `plaski stop`, `nisko osadzone ucho`), a zapominania jak wygladaja te psy w miejscach ich naturalnego wystepowania. Jak wyglada wyraz rasy bo on nie moze byc zbyt podobny do mastifa hiszpanskiego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karanuker
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rivignano (Udine) Italia

PostWysłany: Nie 8:21, 29 Paź 2006    Temat postu:

Duże szczenięta to nie znaczy duże psy, przykładem tego jest np. Faruh, który wydawał się raczej mały przy innych miotach, a teraz ma jakieś 75kg i 76-8cm w kłębie. Szczycić się będę dużymi i proporcjonalnymi szczeniętami, ale i te mniejsze też muszą być proporcjonalne. Nie wyobrażam sobie psa u mnie który w kłębie ma 80 i łapę 15cm (mierzoną sznurkiem kość).
Od zawsze piętnuję opadające powieki i wiszące fafle, wręcz już śliniący się pies jest dla mnie podejrzany. Bergul się śliniła. Azjata nie powinien pluć się, ma mieć mokre wargi, ale wewnątrz, nie poza nimi. To takie niby małe niuanse, a jak dużo mogą człowiekowi powiedzieć.
Niezauważalny stop i płaskie czoło, ale ono nie może być płaskie i wypukłe tak jak u mastifa.
Mastif prawie wymarł jako rasa i był odtwarzany przez człowieka, podobno i azjaty używali. Teraz na ringach europejskich jeżeli pies nie ma 120kg to nie ma czego szukać, powykrzywiane nogi, nie utrzymują takiego ciężaru, aż przykro patrzeć na te psy, które po przebiegniąciu rundki padają na zawał, takie przypadki też sią zdarzyły.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karanuker
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rivignano (Udine) Italia

PostWysłany: Nie 8:24, 29 Paź 2006    Temat postu:

To ludzie z zachodu płacą ogromne sumy pieniędzy za azjaty czy kaukazy, i to oni chcą wilekie, ogromne, klient szuka, klient znajduje.
Uważam że jedynym ratunkiem dla każdej rasy byliby nieskorumpowani sędziowie kynologiczni, ale to marzenie. To oni pokazywaliby hodowcom jak mają pracować, a nie chodzą mieszanki i wygrywają mieszanki. Sędziowie piszą artykuły, nawołują do zachowania czystości rasy, a potem chlup jakiegoś mastodonta na pierwsze miejsce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Nie 8:56, 29 Paź 2006    Temat postu:

karanuker napisał:
To ludzie z zachodu płacą ogromne sumy pieniędzy za azjaty czy kaukazy, i to oni chcą wilekie, ogromne, klient szuka, klient znajduje.
Uważam że jedynym ratunkiem dla każdej rasy byliby nieskorumpowani sędziowie kynologiczni, ale to marzenie. To oni pokazywaliby hodowcom jak mają pracować, a nie chodzą mieszanki i wygrywają mieszanki. Sędziowie piszą artykuły, nawołują do zachowania czystości rasy, a potem chlup jakiegoś mastodonta na pierwsze miejsce.


Prawda, a hodowcom `w to graj`. Czesto moze nawet nie efekt zlej woli - nie sa w stanie obiektywnie ocenic wlasnych psow bo nie widza u siebie wad, ktore spostrzegaja u innych. Ale bladzic jest rzecza ludzka.
Pewnie, ze z malego szczeniaka czasem wyrasta duzy pies i odwrotnie, niemniej gigantyzm widac juz w mlodym wieku i on sie raczej nie cofa.
A ten `lekki` pies to teraz 75 kg, a kiedys ok 40 - o tym tez trzeba pamietac.

I jeszcze jeden hiszpan rosyjski;

[link widoczny dla zalogowanych]

Ciekawe jak duzych zniszczen w rasach potrzeba zeby sie ludzie opamietali? Te najwieksze mastify juz teraz nie sa w stanie przebiec truchtem kilometra to kiedy bedzie dosc? Jak nie beda mogly sie o wlasnych silach podniesc?
Oby ten problem omijal azjaty jeszcze dlugo, a to jakie psy sie podobaja i jakie uwazane sa za sluszne zalezy rowniez od edukacji, od tego czy i jak sie o tym mowi. Wiec trzeba Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:13, 29 Paź 2006    Temat postu:

maria napisał:
Shocked Shocked Shocked

Te zdjecia porazaja.
Tak tez wygladaja niektore azjaty.
I takie sa efekty poprawiania natury za wszelka cene i za wszelka cene dazenia do zgodnosci z wzorcem Confused

To ja sobie powtorze za soba;

Cytat:
A tak na marginesie tej wciagjacej dyskusji to coraz bardziej utwierdzam sie w przekonaniu, ze duzo wiekszym problemem czy tez wykroczeniem sa dolewki mastifow i innych molosow niz podobienstwo do aborygennych kaukazow.


Justyna, dzieki wielkie za te zdjecia.



Zgodzę się całkowicie z Marią, te zdjęcia porażają Exclamation
A jeszcze bardziej przeraża fakt dolewek mastifów w celu osiągnięcia wzorca tego " jednego własciwego"

Luiza, pytasz: " Do których azjatów te psy są podobne, bo ja na tych zdjęciach nie widzę azjatyckich głów. "
Odpowiem krótko : do wielu naszych, dla mnie jako laika, to podobieństwo jest powalające.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bruce
Gość






PostWysłany: Nie 9:42, 29 Paź 2006    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych] - ten jaki podobny Shocked
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karanuker
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rivignano (Udine) Italia

PostWysłany: Nie 11:20, 29 Paź 2006    Temat postu:

Bruce napisał:
http://www.karanuker.com/neme.html - ten jaki podobny Shocked

...czyli i Karagyoz też jest mastifem, bo Neme ma identyczną głowę.;
Bruce jakbyś ją zobaczył na żywo to byś takiej głupoty nie palnął. A jak ktoś z Was wyhoduje takiego "mastifa" jak Neme to kupię szczeniaka za 1100 euro (cena moich) od niego, piszę to publicznie, żeby potem nie było.
Co do podtekstów że u "siebie nie widzą", poszukajcie lepszych przykładów niż Neme, bo potwierdziacie tylko to że chcecie uchodzić za znawców a poznajecie azjatę po obciętych uszach i ogonie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bruce
Gość






PostWysłany: Nie 11:52, 29 Paź 2006    Temat postu:

Ja tam ekspetem nie jestem pisze co widze! Widze duzo skory wiszace gardlo i wiszace oczy a pies wyglada jak mastif ze zjdecia marii.
widac do przodkow tez cos domieszali i nid o uszy i ogon chodzi
ja bym takiego azjaty za zlotowki nie chcial ale rozumiem ze kazda ;matka" kocha swoje dzieci Very Happy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Romek




Dołączył: 30 Cze 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:06, 29 Paź 2006    Temat postu:

śledze z zainteresowaniem waszą dyskusję. Na razie staram się dużo obserwować i wyciągać wnioski.
I podobnie jak Bruce odniosłem takie samo wrażenie. właśnie ogladam sobie twoją stronę Karakele; znalazłem porównania do głowy Karagioza. To chyba tego psa masz na myśli jeśli się nie mylę. Z proflu podobieńsytwo widać ale już z przodu wydaje mi się, że to 2 różne światy. Wystarczy porównać:
[link widoczny dla zalogowanych]/[link widoczny dla zalogowanych]
widze tez na twojej stronie psy z obwisłymi powiekami.
przepraszam uzytkownikow z gory ze użyję zdjęć ich psów ale to lepsze niż "podpierać" się nieobecnymi
mnie osobiście taki typ azjaty bardzo się podoba. To chyba pies Mogul
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
waldek
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 20 Lut 2006
Posty: 750
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:07, 29 Paź 2006    Temat postu:

maria napisał:
[quote="karanuker"I to SA efekty dazenia do zgodnosci z wzorcem (`azjata to przede wszystkim kosc`, `plaski stop`, `nisko osadzone ucho`), a zapominania jak wygladaja te psy w miejscach ich naturalnego wystepowania. Jak wyglada wyraz rasy bo on nie moze byc zbyt podobny do mastifa hiszpanskiego.

Mario-wzorzec to jest klucz wedlug ktorego okresla sie czy pies posiada cechy danej rasy czy nie posiada.I tendencja do ZGODNOSCI z wzorcem jest jak najbardziej sluszna .To ze psy w Azji Srodkowej sa bardzo rozne to wiedza wszyscy.Sa psy owczarkowate 50cm/patrz Arunas/ i sa powyzej 80cm.Sa ,,wyskrobki, i sa ,,giganty,,. Sa ,,plaskoglowe,, i ,,arbuzoglowe,,.Sa krotkowlose i dlugowlose.Sa to poprostu rozne psy.A RASA TO GRUPA PSOW O TAKICH SAMYCH CECHACH FENOTYPOWYCH I UZYTKOWYCH..Trzeba zrozumiec ze cala Populacja Psow Azji Srodkowej to nie jest jedna rasa-CAO. Rownie dobrze moznaby mowic o OWCZARKU EUROPEJSKIM .Zwyczajnie, podobnie jak w przypadku KO, wybrano tylko jedna odmiane ,najpotezniejsza- wolkodawa, i uznano ja za jedynie sluszna.Reszta poszla na bok. A WSZYSTKIE powinny byc opracowane i powinny miec swoje standarty.Zwyczajna niedorobka lub niedocenienie innych typow -ras.A moze ,,urawnilowka,,
.Portret Hezil Ak Aju -przez wielu znawcow rasy, w Rosji , glowa uznawana za wzorcowa.Zaden,,hiszpan,,nie ma takiej glowy.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:22, 29 Paź 2006    Temat postu:

waldek napisał:

Mario-wzorzec to jest klucz wedlug ktorego okresla sie czy pies posiada cechy danej rasy czy nie posiada.I tendencja do ZGODNOSCI z wzorcem jest jak najbardziej sluszna .To ze psy w Azji Srodkowej sa bardzo rozne to wiedza wszyscy.Sa psy owczarkowate 50cm/patrz Arunas/ i sa powyzej 80cm.Sa ,,wyskrobki, i sa ,,giganty,,. Sa ,,plaskoglowe,, i ,,arbuzoglowe,,.Sa krotkowlose i dlugowlose.Sa to poprostu rozne psy.A RASA TO GRUPA PSOW O TAKICH SAMYCH CECHACH FENOTYPOWYCH I UZYTKOWYCH..Trzeba zrozumiec ze cala Populacja Psow Azji Srodkowej to nie jest jedna rasa-CAO. Rownie dobrze moznaby mowic o OWCZARKU EUROPEJSKIM .Zwyczajnie, podobnie jak w przypadku KO, wybrano tylko jedna odmiane ,najpotezniejsza- wolkodawa, i uznano ja za jedynie sluszna.Reszta poszla na bok. A WSZYSTKIE powinny byc opracowane i powinny miec swoje standarty.Zwyczajna niedorobka lub niedocenienie innych typow -ras.A moze ,,urawnilowka,,
.Portret Hezil Ak Aju -przez wielu znawcow rasy, w Rosji , glowa uznawana za wzorcowa.Zaden,,hiszpan,,nie ma takiej glowy.
[link widoczny dla zalogowanych]


Głowa Hezil Ak Aju naprawde ładna, ale co z tymi psami, które odstają od takiego wzorca

Waldku, zaczynam się w tym wszystkim gubić. Rolling Eyes Jakiej rasy mam psa? Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
waldek
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 20 Lut 2006
Posty: 750
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:42, 29 Paź 2006    Temat postu:

Basiu ,a co masz wpisane w rodowod ? Very Happy To tak napewno jest ! Tym bardziej ze jak pisalas charakter jest dobry, typowy.A wg mnie azjata ,oprocz posiadania ladnej glowy, jeszcze powinien wiedziec do czego ona sluzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:53, 29 Paź 2006    Temat postu:

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Waldku, Twoja wiara w słowo pisane (rodowód) jest rozbrajająca Wink

Ale żarty, żartami. Dla mnie, Uzonek to najwspanialszy i najpiękniejszy PIES. I za nic na świecie zdania nie zmienie Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartwood
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 986
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:05, 29 Paź 2006    Temat postu:

Ufff to ja chybamam jednak azjatę a już się zacząłem martwić:Smile))

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Nie 17:40, 29 Paź 2006    Temat postu:

karanuker napisał:

...chcecie uchodzić za znawców a poznajecie azjatę po obciętych uszach i ogonie.


Nie, bron Boze za znawcow Very Happy Moze - w przyszlosci - za 20 lat? Jesli czasu starczy, mozliwosci i okolicznosci beda sprzyjac - komus z nas tu piszacych `zielonych` uda sie zasluzyc na to miano.
Na razie wszyscy staramy sie zastanawiac i analizowac. Przelykamy nawet czasem nieprzyjemne i obrazliwe slowa pokornie - z racji naszej niezaprzeczalnej ignorancji.

Waldek Very Happy Bede szanowac Twoje przywiazanie do norm ujetych w przepisy (jak Basie slusznie zauwazyla).
Ale czy w mysl wzorca mamy uznac za CAO jedynie psy z cegla? A co z klinami, co z niedzwiedziami? Dlaczego wielu rosyjskich i tych z azji srodkowej - znawcow - hoduje roznorodne typy?
O ile mnie pamiec nie myli to nie tak dawno sam pisales, ze CAO to nie azjata, ze CAO to nowoczesny wystawowy twor, ktory z azjata ma niewiele wspolnego - kontekst byl wyraznie negatywny. Zaczynamy na ten temat dyskutowac po to zeby wrocic do poczatku - czyli do wzorca? Ta dyskusja miala zatoczyc takie kolo i co? i nic? No ja nie wiem w takim razie co i po co pisac Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Hodowla i szczenięta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 33, 34, 35  Następny
Strona 27 z 35

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin