Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

INBRED
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Hodowla i szczenięta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:43, 31 Maj 2007    Temat postu:

Na pewno jeszcze raz prześledzę tematy i przemyślę.......... Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zakirchan - usunięty
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2056
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 21:54, 31 Maj 2007    Temat postu:

basia napisał:

Przeglądałam rodowód Liuszy i Karima, chyba trudno to skojarzenie nazwać inbredem........?


Basiu może pomocny będzie ten tekst prof. Kazimierza Ściesińskiego, który zawiera definicje chowu wsobnego, na linie itd odnośnie psów. Może pozwoli to nam trochę uporządkować dyskusję i posługiwać się stosownymi pojęciami bez błędów Rolling Eyes

Osobniki wybrane po selekcji (w przypadku hodowli psa rasowego jest. to wystawa i przegląd hodowlany) jako najbardziej ,cenne pod względem wartości hodowlanej należy dobrać do kojarzenia tak, aby można było uzyskać u potomstwa postęp ,hodowlany, aby następne pokolenie’ było lepsze od poprzedniego.
Celem pracy hodowlanej jest dalsze doskonalenie pokoleń pod względem genetycznym. W hodowli zwierząt, w tym także psów, stosuje się tzw. dobór kierowany. Dzieli się on na dwa zasadnicze systemy:
- gdy kojarzymy podobne z podobnym - jest to dobór jednorodny (homogenny),
- gdy kojarzymy niepodobne - jest to dobór niejednorodny (heterogenny).
Metody doboru:
l) Dobór jednorodny, który dzieli się na:
-kojarzenie losowe w obrębie rasy (outbreeding).Jest to hodowla osobników wewnątrz tej samej rasy bez starania o wzrost homozygotyczności w następnym pokoleniu;
-kojarzenie: krewniacze (inbreeding)l

Metodę doboru krewniaczego dzielimy na:
tradycyjną: kojarzenie kazirodcze, kojarzenie według linii, kojarzenie według rodzin

współczesną: tworzenie linii wsobnych, tworzenie wyspecjalizowanych linii zinbredowanych.

Kojarzenie kazirodcze. Metoda ta polega na łączeniu osobników najbliżej ze sobą spokrewnionych, np. ojca z córką, matki z synem, brata z siostrą. Jest to metoda, dzięki której możemy sprawdzić nosicielstwo genów letalnych lub .subletalnych. Metoda ta jest stosowana przez hodowców w celu sprawdzenia pogłowia na nosicielstwo ww. genów. W hodowli psa stosowana bywa sporadycznie.
Kojarzenie według linii. Hodowla według linii (lub na linię) ma na celu utrzymanie przez kolejne pokolenia bliskiego spokrewnienia z cennym przodkiem, założycielem linii., Metoda ta powoduje wzrost homozygotyczności, a wzrost spokrewnienia i inbredu nie następuje tak szybko jak przy łączeniu kazirodczym. Metodę tę stosuje się gdy protoplasta linii był osobnikiem wybitnie wartościowym hodowlanie i przekazywał dużo cech dodatnich danej rasy. Według dawnych zasad tej metody założycielem linii mógł być tylko samiec, którego potomstwo było lepsze od matek. Metoda ta jest często stosowana przez wybitnych hodowców.
Kojarzenie według rodzin. Rodzina jest uważana za odpowiednik linii, a jej założycielką jest samica. Rodzinę stanowi jakaś wybitna suka-założycielka i jej córki, wnuczki i prawnuczki. W hodowli psów metoda ta jest dość rzadko stosowana.
Tworzenie linii wsobnych. Linie wsobne (szczepy wsobne) powstają przy kojarzeniu zwierząt systemem brat z siostrą przez co najmniej 20 pokoleń, aż do uzyskania możliwie najwyższego stopnia homozygotyczności (po 20 pokoleniach około 98,6%). Ta metoda stosowana jest u zwierząt laboratoryjnych do wytworzenia linii wsobnych. Zwierzęta te służą potem do badań nad oceną leków i mają prawie wyeliminowaną zmienność genetyczną. Przez to uzyskane wyniki są bardziej jednoznaczne.
Przy stosowaniu tej metody ujawniają się geny letalne, co może dopr9wadzić do wyginięcia linii, a także pojawia się depresja inbredowa, która występuje w liniach wsobnych. Wpływa ona ujemnie na plenność samic. W hodowli psów metoda ta prawie nie bywa stosowana.
Tworzenie wyspecjalizowanych linii zinbredowanych. Metoda ta jest podobna do hodowli według linii. Jej celem nie jest utrzymanie poprzez pokolenia bliskiego spokrewnienia z jednym cennym osobnikiem, ale ujednolicenie genetyczne linii w zakresie wybranej cechy. Cechę tę utrwala się z pokolenia na pokolenie poprzez łączenie zwierząt spokrewnionych, które razem tworzą linię.
Metoda ta jest stosowana w hodowli psów; zinbredowane linie są tworzone przez wybitnych hodowców w celu ujednolicenia typu danej hodowli.

2) Dobór niejednorodny
Wyróżniamy w nim różne metody krzyżowania: krzyżowanie międzygatunkowe,
krzyżowanie w obrębie gatunku.
Krzyżowanie międzygatunkowe. Jest to od bardzo dawna stosowana metoda krzyżowania międzygatunkowego, np. krzyżowanie żubra z bydłem domowym, konia z osłem i innych gatunków. W kynologii służy tworzeniu nowych ras. Ostatnio stosowana w Czechosłowacji krzyżówka psa z wilkiem posłużyła do wytworzenia nowej rasy - czechosłowackiego wilka.
Krzyżowanie w obrębie gatunku. Jest to krzyżowanie między rasami
(crossbreeding), dzielące się na: uszlachetniające, wypierające,
rasotwórcze,
przemysłowe (użytkowe).
Krzyżowanie uszlachetniające. Polega ono na jedno- lub dwurasowym wprowadzeniu obcych genów do populacji przez zastosowanie tzw. dolewu krwi. Następuje przekrzyżowanie samic rasy uszlachetnionej samcami rasy uszlachetniającej najwyżej w dwu kolejnych pokoleniach. Urodzone potomstwo w następnych generacjach kojarzy się między sobą. Metoda ta nie jest stosowana w hodowli psów, lecz u zwierząt gospodarskich.
Krzyżowanie wypierające. Metoda ta prowadzi do „wyparcia” istniejących pierwotnie w populacji genów przez geny do niej wprowadzone. Przy tej metodzie przekształcania bezrasowego pogłowia w szlachetną rasę w kilku kolejnych pokoleniach usuwa się osobniki męskie z populacji poddanej krzyżowaniu, a samice kojarzy się wyłącznie z samcami rasy wypierającej. Zgodnie z założeniami, po sześciu pokoleniach tak prowadzonej hodowli 98,3% założeń dziedzicznych w populacji pochodzi od rasy wypierającej.
W siódmym pokoleniu można rozpocząć kojarzenie w obrębie populacji, prowadząc selekcję w kierunku utrzymania typu wypierającego rasy. Metoda ta jest często stosowana w hodowli psa rasowego, z czego hodowcy dość często nie zdają sobie sprawy. Stąd modne kolejne pokolenia „importów” z kraju rodzimego dla danej rasy. Stąd często wielu hodowców unika męskich osobników z własnej populacji (gdy jest ona słaba jakościowo), aby po krzyżowaniu nie ujawniły się niekorzystne cechy pierwotne osobników użytych do hodowli.
Krzyżowanie rasotwórcze. Krzyżowanie twórcze (rasotwórcze) polega na stworzeniu nowej rasy z posiadanych kilku osobników wyjściowych. Pionierem tworzenia współcześnie wciąż nowych ras. psów na kontynencie europejskim jest prof. Horak z Czechosłowacji. Ten utalentowany zootechnik wytworzył m.in. czeskiego teriera i psa laboratoryjnego.
Nie ma żadnego planu i schematu krzyżowania twórczego; wytworzenie każdej rasy wymaga specyficznej odrębności w dojściu. do zamierzonego celu. Wiele ras psów powstało drogą krzyżowania rasotwórczego. Także w Polsce były próby stworzenia, czy też odtworzenia, rasy• polskiego wyżła. Jednakże nie znaleziono odpowiedniego mecenasa i propagatora zdolnego ocenić twórczy wysiłek pasjonata-hodowcy.
Krzyżowanie przemysłowe, efekt heterozji. Jest to krzyżowanie użytkowe, którego celem jest nie genetyczne doskonalenie pogłowia, a jednorazowe wykorzystanie efektu heterozji. Metoda ta jest stosowana od dawna i powszechnie w hodowli zwierząt gospodarskich, od czasu poznania zjawiska wybujałości mieszańców. Krzyżowanie przemysłowe polega na kojarzeniu dwu ras i wykorzystaniu zdolności produkcyjnych uzyskanego w ten sposób potomstwa, szczególnie o użytkowości mięsnej (u drobiu i bydła).
We współczesnym ujęciu krzyżowanie na efekt heterozji to także krzyżowanie zinbredowanych linii między rasami i w obrębię ras.
Ostatni efekt heterozji jest często obserwowany w hodowli psów. Hodowcy używają psów i suk obcych z linii silnie zinbredowanych dziwią są, że pierwsze uzyskane pokolenie jest często „ponad standard" i wielkość osobników rodzicielskich. Tłumaczyć to możemy tylko zjawiskiem heterozji.

WSPÓŁCZYNNIK INBREDU (F)
Jedną z konsekwencji istnienia izolowanych małych populacji jest kojarzenie się osobników spokrewnionych, tzn. osobników _mających jednego lub kilku wspólnych przodków. W bardzo dużej populacji danej rasy psa kojarzenia takie zdarzać się będą bardzo rzadko, natomiast im populacja będzie mniejsza, tym kojarzenia w pokrewieństwie będą częstsze. Osobniki spokrewnione mogą mieć ten sam gen pochodzący od wspólnego przodka, czyli gen identyczny.
Geny identyczne mogą (ale nie muszą) znajdować się tylko w gametach wytworzonych przez osobniki spokrewnione. Połączenie gamet przenoszących takie geny prowadzi do powstania homozygot, zwanych identycznymi. Miarą szansy połączenia się gamet przenoszących geny identyczne jest współczynnik inbredu, który można również określić jako prawdopodobieństwo uzyskania homozygoty identycznej. To ostatnie określenie współczynnika inbredu odnosi się do pojedynczego osobnika. Przy kojarzeniu losowym żaden osobnik nie jest wyróżniany spośród innych, a więc każdy ma jednakową szansę być homozygotą identyczną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGUL
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 3843
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:59, 31 Maj 2007    Temat postu:

basia napisał:
Na pewno jeszcze raz prześledzę tematy i przemyślę.......... Very Happy

Basiu, zapomniałam podziękować Ci za zainteresowanie - co niniejszym czynię , jednocześnie szkoda że jak na razie jesteś jedyną , która je wykazała .....mnie osobiście zainteresowalo bardzo "powracanie do korzeni " - co parę pokolen --- i podobieństwo niektórych " współczesnych " szczeniaków do przodków z czwartego czy piątego pokolenia .....??? i dobrze mieć zdjecie takiego protoplasty - aby to stwierdzić -

P.S. interesujacym by było porozmawiać z osobami majacymi praktykę ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:29, 02 Cze 2007    Temat postu:

Zak, dziękuję bardzo za zamieszczony świetny tekst Very Happy Na pewno będzie bardzo pomocny w zrozumieniu metod hodowlanych.


MOGUL napisał:
.....mnie osobiście zainteresowalo bardzo "powracanie do korzeni " - co parę pokolen --- i podobieństwo niektórych " współczesnych " szczeniaków do przodków z czwartego czy piątego pokolenia .....??? i dobrze mieć zdjecie takiego protoplasty - aby to stwierdzić -

P.S. interesujacym by było porozmawiać z osobami majacymi praktykę ....



Tak, to bardzo interesujące............ale do takich dyskusji potrzeba wiedzy i praktyki, więc............
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGUL
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 3843
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 4:58, 03 Cze 2007    Temat postu:

basia napisał:

Tak, to bardzo interesujące............ale do takich dyskusji potrzeba wiedzy i praktyki, [color=red]więc.[/color]...........

Basiu zupełnie nie rozumiem Twojej odpowiedzi - " więc " ???????? Oczywiście że aby dyskusja była interesująca, pouczająca i owocna potrzebna jest WYMIANA WŁASNYCH DOŚWIADCZEŃ , najlepiej na przykładach , rodowodach, podobieństwie szczeniaków do przodkow, dziedziczenie po nich cech ....... ale HODOWCY JE POSIADAJĄ !!!
chodzi tylko o to aby zechcieli się nimi podzielić .
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 2938
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 5:25, 03 Cze 2007    Temat postu:

Mogul, Embarassed Embarassedwłaśnie o to mi chodziło, że dyskusja bardzo by sie rozwinęła i byłaby bardzo interesująca, gdyby włączyli się do niej i inni hodowcy, a że Ty to już wcześniej ujęłaś, to ja tylko podkreśliłam Twoja wypowiedź, nie chcąc się powtarzać Very Happy , chyba nie bardzo zrozumiale mi to wyszło Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGUL
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 3843
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 5:44, 03 Cze 2007    Temat postu:

Basiu, ja się tam domyśliłam (?) - ale wolałam sprecyzować --- , wracając do tematu to zupelnie nie rozumiem że nie zabierają głosu , nie ma tu przecież żadnych " trudnych pytań " , chodzi tylko o poglądy i przykłady z "życia " wzięte .... rezultaty przemyśleń , obserwacji ---- etc, etc....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maria
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Wto 12:36, 16 Paź 2007    Temat postu:

Zakirchan napisał:

WSPÓŁCZYNNIK INBREDU (F)
Jedną z konsekwencji istnienia izolowanych małych populacji jest kojarzenie się osobników spokrewnionych, tzn. osobników _mających jednego lub kilku wspólnych przodków. W bardzo dużej populacji danej rasy psa kojarzenia takie zdarzać się będą bardzo rzadko, natomiast im populacja będzie mniejsza, tym kojarzenia w pokrewieństwie będą częstsze. Osobniki spokrewnione mogą mieć ten sam gen pochodzący od wspólnego przodka, czyli gen identyczny.
Geny identyczne mogą (ale nie muszą) znajdować się tylko w gametach wytworzonych przez osobniki spokrewnione. Połączenie gamet przenoszących takie geny prowadzi do powstania homozygot, zwanych identycznymi. Miarą szansy połączenia się gamet przenoszących geny identyczne jest współczynnik inbredu, który można również określić jako prawdopodobieństwo uzyskania homozygoty identycznej. To ostatnie określenie współczynnika inbredu odnosi się do pojedynczego osobnika. Przy kojarzeniu losowym żaden osobnik nie jest wyróżniany spośród innych, a więc każdy ma jednakową szansę być homozygotą identyczną.


Wlasnie gmerajac po innych rasach odkrylam, ze niektorzy hodowcy rzeczywiscie podaja info o wspolczynniku przy miotach - fajnie i mozna sie rozmarzyc - a moze kiedys w azjatach ktos sie przylozy... Wink
To jeszcze pare przystepnych tekstow
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Hodowla i szczenięta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strona 8 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin