Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KRYTERIA OCENY RASY - ( różne zgryzy )/ W.A. Ajsenberg /

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGUL
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 3843
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:18, 22 Kwi 2007    Temat postu: KRYTERIA OCENY RASY - ( różne zgryzy )/ W.A. Ajsenberg /

KRYTERIA OCENY RASY
Komentarz do opisu WOŁKODAWA pochodzenia azjatyckiego

Każdy Sędzia biorący na siebie obowiązek sędziowania tej rasy, nie powinien pomijać faktu , iż przy ocenie WOŁKODAWA, decydującą rolę odgrywa możliwość jego skutecznego naturalnego wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem .
Dlatego ażeby prawidłowo ocenić wszystkie zalety i niedostatki WOLKODAWA., a także odrębności jego cech eksterieru w nawiązaniu do umiejętności wykonywania określonych funkcji ruchowych trzeba pamiętać że:
Pierwszeństwo daje się harmonijnym, proporcjonalnie zbudowanym, zbalansowanym we wszystkich szczegółach , silnym fizycznie zwierzętom.
Dla tej rasy NIETYPOWE są zwierzęta drobne, cienko kościste o słabej muskulaturze, tak samo jak , miękkie, limfatyczne i zbyt ciężkie.
Trzeba jednak uwzględnić , bardzo późne ( ok. 3-ech lat) formowanie się psów. Toteż młode psy , które nie zdążyły jeszcze uzyskać masywności , mocy , i wielkości właściwych dojrzałym zwierzętom , mogą mieć mniejsze wymiary .
GŁOWY WOŁKODAWÓW
przy spojrzeniu z boku, mogą reprezentować zasadniczo dwa podstawowe typy , różniące się zasadniczo STOPNIEM ZAAKCENTOWANIA ŁUKÓW BRWIOWYCH.:
-łuki brwiowe słabo zaakcentowane, przełom czołowy łagodny,
-łuki brwiowe mocno zarysowane, przełom czołowy, wizualnie wygląda ostro, jednak pozostaje łagodny.
przy spojrzeniu z góry , pod względem kształtu czaszki , mogą zostać podzielone również na dwa typy :
-czołowa część czaszki prostokątna,
-czołowa część czaszki w kształcie trapezu.
Wynikające z tej klasyfikacje kształty głowy wołkodawa to: 1-1, 1-2, 2-1, 2-2,
Przy sędziowaniu nie powinno się dawać pierwszeństwa żadnej z nich, ponieważ we wszystkich tych odmianach głów , istnieje wiele cech wspólnych właściwych tylko psom tej rasy.
A jest to:
MASYWNA, PŁASKA, LUB PRAWIE PŁASKA , GŁĘBOKA I DŁUGA CZĘŚĆ CZOŁOWA , znacznie dłuższa niż skrócona kufa, która z kolei powinna być:
SZEROKA, MASYWNA, NIEMAL PROSTOKĄTNA, DOBRZE WYPEŁNIONA POD OCZAMI ,z grubymi zwisającymi na dolną szczękę wargami tworzącymi wyraźną kieszeń wargami.
"Właśnie z powodu tych wspólnych rysów, jeden raz zobaczywszy głowę , prawdziwego azjatyckiego wołkodawa, przy całej różnorodności wewnątrz rasowych typów, trudno pomylić ją z głowami innych dogo podobnych ras" (. Ajsenberg) .
Temat prawidłowego zgryzu i formy zwierania się szczęk od lat budzi kontrowersje.
Przy prawidłowej interpretacji pochodzenia azjatyckiego wołkodawa, można zrozumieć istotę formy zgryzu i zwierania się szczęk u większości najbardziej typowych i najbardziej imponujących z punktu widzenia rasowości przedstawicieli rasy., konieczność której została podyktowana przez życie.
Przypomnijmy pierwotne przeznaczenie tych psów:
Ochrona stad i karawan przed drapieżnikami, a także polowania , znowuż na największe i najniebezpieczniejsze z drapieżników.
Do wypełniania tych zadań, na równi z innymi specyficznymi cechami budowy anatomicznej potrzebne były POTĘŻNE I SZEROKIE SZCZĘKI Z DUŻYMI I SILNYMI ZĘBAMI.
Siekacze tych kwadratowych prawie szczęk rozmieszczone są w linii prostej a nie po łuku jak u innych ras, potężna i szeroka tak u podstawy jak i przy końcu kufa, prawie nie zwężająca się ku nosowi, ukształtowała się nie przypadkiem, a wychodząc z przeznaczenia i celów praktycznych .
Pod względem zaś formy zwierania się szczęk , rasie tej właściwe są :
albo,
ścisłe nożyce, czyli zgryz nożycowy --gdy siekacze żuchwy opierają się o siekacze szczęki , tylko nieco powyżej krawędzi górnych siekaczy ,
albo
odwrotne nożyce – przodozgryz kontaktowy gdy górne siekacze przy zwieraniu szczęk opierają się poniżej krawędzi lub o podstawę pochyło osadzonych siekaczy dolnych.
Może też mieć miejsce i zgryz cęgowy, z reguły tworzący się na pewnych etapach rozwoju , podczas rozwojowej transformacji "ścisłych nożyc ", w "odwrotne nożyce", co jest charakterystyczne dla okresu dorastania oraz przy ścieraniu się z wiekiem koniuszków górnych siekaczy przy zgryzie nożycowym , w okresie starzenia się psa.
Z obserwacji TYPÓW ZGRYZÓW można powiedzieć że:
ścisłe nożyce, zdarzają się :
u suk,
u młodych samców,
u dorosłych samców o zbyt lekkiej głowie, lub nie bardzo dużych zębach.
odwrotne nożyce mają:
mocne samce o ukończonym formowaniu , lub egzemplarze o najbardziej rasowych, masywnych głowach i dużych zębach.
Natomiast u osobników z kiepskimi , nietypowymi głowami przodozgryz kontaktowy, "odwrotne nożyce", praktycznie się nie zdarza.-

BOSAR- ŻELAZNY CHWYT
U egzemplarzy z dobrym uzębieniem zdarzają się zwykle bardzo duże okrajki.
Dlatego przy zwieraniu szczęk , okrajki górnej szczęki wchodzą między okrajki i kły żuchwy , tworząc tym samym razem z tradycyjnym zamkiem i kłami żuchwy wchodzącymi w odstęp między okrajkami a kłami górnej szczęki , tak zwany " PODWÓJNY ZAMEK" .
Sprzyja on bardziej twardemu i pewnemu chwytowi. , tzw.- żelazny chwyt
"PODWÓJNY ZAMEK" spotyka się znacznie częściej przy " odwrotnych nożycach" ,
Przy zwykłych "nożycach", może mieć on miejsce tylko w tym przypadku, jeżeli okrajki górnej szczęki są nieco skręcone do tyłu.

Nie bez podstaw niektórym rasom z grupy MOLOSÓW , o wiele później uformowanym niż WOŁKODAWY azjatyckiego pochodzenia i bezspornie właśnie od nich pochodzącym, zezwala się mieć trzy warianty zgryzu.
Dla każdego nie uprzedzonego człowieka, absolutnie jasnym jest , iż u azjatyckich WOŁKODAWÓW , taka cecha zawarta jest w GENOTYPIE RASY.
Również budowa anatomiczna Środkowo azjatyckiego WOŁKODAWA, wynika z czysto funkcjonalnych potrzeb.
Przez wieki natura stawiała WOŁKODAWOM , prawie nierealne zadanie łączenia w sobie, jednocześnie imponujących rozmiarów i dużego ciężaru z nadzwyczajną zwinnością i koniecznością błyskawicznych reakcji obronnych .
Pies powinien ponadto posiadać umiejętność długotrwałego i oszczędnego przemieszczania się z rytmiczną szybkością. , wszystko to na tle nieregularnego i skąpego odżywiania.
W związku z powyższym, istnieje absolutny związek pomiędzy cechami budowy psa, a spełnianiem przez niego określonych funkcji użytkowych.
Lekkie spionowanie przednich i tylnych kończyn
Kończyny o słabo zaznaczonych kątach, spełniają rolę sztywnych amortyzatorów , co umożliwia przejmowanie na siebie dużych obciążeń wynikających zarówno z ciężaru masy mięśniowej jak i z ciężaru samego szkieletu WOŁKODAWA , funkcja szczególnie ważna podczas ruchu właściwego psom tej rasy , płynnego kłusu przechodzącego przy przyśpieszeniu w galop.
Jednocześnie ,nieco wyprostowane kąty tylnej strefy (kąt rozprostowania stawów kolanowych ok.135-140 st.) przyczyniają się do utrzymania równowagi psa podczas walki na tylnych łapach w tzw. "stójce ', dając mu tym samym dużą przewagę w boju.
Łopatki znajdują się kilka cm, niżej niż staw biodrowy.

PRZY SĘDZIOWANIU......
Przy sędziowaniu azjatyckich wołkodawów należy pamiętać, że są to psy pracujące, w innym przypadku nie mogą być już zaliczane do rasy i otrzymywać pozytywnych ocen i ich podwyższona agresywność do innych psów , tej samej płci , jest jednym z podstawowych rysów charakteru , odróżniającym te psy, od wszystkich innych ras.
Dlatego ring powinien być znacznie przestronniejszy niż ogólnie przyjęty .
Ekspert prowadzący sędziowanie, nie powinien ani przez chwilę zapominać, że ma przed sobą bardzo starą rasę, w kształtowaniu której, jednym z głównych czynników było środowisko życia i możliwość pracy zgodnie z przeznaczeniem, tocząc walki z drapieżnikami.
Przy czym najsurowszy dobór , tak naturalny jak i sztuczny, odbywał się nie przez dziesięciolecia a nawet, nie w ciągu jednego czy dwóch wieków jak u innych ras, a na przestrzeni tysiącleci. ( ok. 6000 lat )
I właśnie dlatego rasa owczarka środkowo-azjatyckiego wymaga absolutnie nadzwyczajnego i szczególnie indywidualnego podejścia z uwzględnieniem wszystkich jej odrębności i subtelności niespotykanych przy sędziowaniu innych ras.
Trzeba uświadomić sobie, że w imię zachowania tej unikalnej rasy, nie powinno się próbować wciskać jej w ogólnie przyjęte ramy.
"Innego wyjścia być nie może jak tylko zachować te psy takimi jakie przyszły do nas z głębi tysiącleci, dobierając do hodowli rzeczywiście najlepsze z pośród czysto rasowych , poświęcając przy tym więcej uwagi, pierwotnym roboczym walorom tej rasy i poziomowi systemu nerwowego , bez czego wołkodawy przestają być wołkodawami . " /Ajsenberg/

na podstawie: INFORM CAO.1998
W.A.Ajsenberg
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin