Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:20, 10 Kwi 2007    Temat postu: HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)

Nieprofesjonalne tłumaczenie materiału ze strony:

ZDJĘCIA DO ARTYKUŁU NA STRONIE:

[link widoczny dla zalogowanych]



HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)
OWCZARKÓW ŚRODKOWOAZJATYCKICH


Rubrykę prowadzi N.Karasjowa (KPC CAO DZENARD AK-UŁA)

Pokaz zębów

Rady umieszczone w tym artykule zostały przygotowane przez profesjonalnych handlerów i hodowców owczarków środkowoazjatyckich. Natomiast z tych rad z powodzeniem może skorzystać właściciel psa każdej innej rasy. Ten etap przygotowania psa do wystawy jest taki sam dla wszystkich właścicieli i ich wychowanków.
Życzymy Wam samych sukcesów!


Najlepiej by było, jeśli każde zajęcia przygotowujące do wystawy będziecie zaczynać jakąś jedną frazą/ słowem, na przykład „ring”, „pracuj” albo „wystawa” albo każdy inny, za którym pójdzie pewien zestaw wypracowanych nawyków.
Pokaz zębów na przykład można oznaczać komendą „zęby” albo „pokaż zęby”. Ruch w ringu wystawowym na przykład „poszli”, „biegiem”. Zmianę tempa „wolniej” i „szybciej”, a wystawową postawę zasadniczą oznaczyć na przykład komendą „pokaz” czy „przegląd” i tak dalej.

Od jak najmłodszego wieku przyuczajcie i przyzwyczajajcie szczeniaka do pokazywania zębów. Na wystawie będziecie musieli pokazać zgryz (sposób zwierania się szczęk) i kompletność uzębienia (obecność wszystkich zębów u psa).
Zwraca się także uwagę na biel i jednolitość szkliwa nazębnego, równość linii siekaczy.
Należy zawczasu przyuczyć szczenię do tej procedury, a i samemu umieć to zrobić szybko i poprawnie.
Najlepiej zacząć uczyć się tego w częściach, nie całość od razu. Zacznijcie od tego, że przyzwyczaicie szczenię do faktu, iż bierzecie je za mordę, jakby obejmując ją pierścieniem dłoni.

Połóżcie mordę szczenięcia na jedną dłoń, na przykład prawej ręki (komu jak wygodnie), a drugą ręką proszę objąć pyszczek szczenięcia. Mordka pozostaje w pierścieniu dłoni. Nie zatykajcie szczenięciu nosa, ono nim oddycha.
Zdjęcie numer 1 i numer 2.
Zaczynajcie dosłownie od kilku sekund – objąć dłonią, pochwalić, podać smakołyk. Niektóre szczenięta protestują przeciwko takiej sytuacji. Nie spiesząc się, cichutko, przyuczajcie szczenię do takiego zachowania. Nawet jeśli na parę sekund przestanie ono się sprzeciwiać, natychmiast je pochwalcie i podajcie smakołyk.

To, co najważniejsze – na czas pochwalić szczeniaka, właśnie wtedy, kiedy zachowuje się i przyjmuje naukę spokojnie, a nie sekundę później, kiedy już zaczęło się wyrywać.
Kiedy szczenię zacznie się sprzeciwiać, należy niezadowolonym głosem dać mu do zrozumienia, że nie akceptujecie takiego zachowania. Jak tylko przestanie się wyrywać od razu go radośnie pochwalcie. Kiedy zaczniecie zauważać, że się Wam udaje, przedłużajcie powoli czas pozostawania psa w tej sytuacji. Obowiązkowo chwalcie malucha, jeżeli nie dokonuje prób oswobodzenia się.

Kiedy ten etap jest już przyswojony, można przechodzić do następnego etapu, pokazu zgryzu.
Proszę objąć pyszczek szczenięcia, potem kciukiem i palcami wskazującymi odprowadzić wargi – górną do góry, a dolną proszę odciągnąć w dół. Szczęki powinny być zwarte.
Zdjęcie numer 3.

Dopracujcie to zachowanie, nawyk pokazu zgryzu podobnie jak w poprzednim etapie – dosłownie w sekundach, dodając po trochu czas pozostawania psa w tej pozycji. Obowiązkowo chwalcie i podawajcie smakołyk za każdy spokojny i poprawnie wykonany pokaz.

Teraz będziecie musieli pokazać kompletność uzębienia. Należy także objąć pyszczek szczenięcia, odprowadzić wargi najpierw po jednej stronie mordy, potem z drugiej.
Zdjęcie 4 i zdjęcie 5.

Każdy z tych etapów potraktujcie osobno. Dopiero na końcu, oswoiwszy się z pokazem zębów wykonajcie całość, wszystko razem.

Czasami się zdarza, że przy pokazie kompletności zębów trzeba pokazać ząb przedtrzonowy (mały ząb od razu za kłem), a przeszkadza język psa. Palcem wskazującym należy go odsunąć i dać możliwość sędziemu przekonania się o pełnym asortymencie psiego uzębienia.

Żeby pokazać zęby trzonowe czasami sędzia prosi o maksymalne odciągnięcie kątów warg, a czasami prosi o otworzenie paszczy jak można najszerzej. Nauczcie szczenię i tego o tego.
Odciąganie kątów warg odbywa się podobnie jak przy pokazie kompletności uzębienia tylko dalej.
Żeby rozewrzeć paszczę psa trzeba uchwycić złożone szczęki i ostrożnie je rozewrzeć jak na zdjęciu numer 6.

Możliwe, ze szczenię będzie protestować i przy takich zachowaniach. Nie śpieszcie się, przyuczajcie go do tego stopniowo.
Kiedy przyswoi te zachowania w całości powtarzajcie je nie tylko w domu, albo w ogrodzie, także w absolutnie każdych warunkach: na ulicy, będąc u kogoś w gościnie, przy spotkaniu ze znajomymi.

Wielu sędziów i ekspertów niestety lubi pchać się w paszczę psa i sprawdzać obecność zębów własnoręcznie. Niestety, ponieważ nie tylko jest to wbrew weterynaryjnym normom bezpieczeństwa (sędzia będzie się pchał w paszcze psom nie tylko nie mając jednorazowych rękawiczek, ale i nie dezynfekując rąk po sprawdzeniu każdego psa), ale często sędziowie nie zważają na użytkowy charakter i przeznaczenie tego psa.
Jak już powiedziano powyżej, nawet wspaniale ułożony, posłuszny użytkowy pies przejawia oznaki agresji, kiedy zupełnie nieznany człowiek próbuje pchać się jego w paszczę. Taka pouchwałość po prostu przeczy idei rasy.
Żeby uniknąć problemów w zachowaniu się psa w czasie takich manipulacji sędziego lepiej zawczasu nauczyć szczenię tego, że nieznany człowiek może dotykać jego mordy, dotykać zębów.
Poproście kogokolwiek z Waszych znajomych, który jest nieznany szczenięciu, aby wystąpił w roli sędziego eksperta, żeby na wystawie takie zachowanie ze strony nieznanego człowieka nie było dla szczenięcia niespodzianką.
Powtarzajcie tę czynność jak można najczęściej, na każdym spacerze, w pustych miejscach jak i tam gdzie jest dużo ludzi i psów.
Jak tylko odbędziecie kilka wystaw i przekonacie się, ze Wasz wychowanek wspaniale i bez sprzeciwów demonstruje zęby, możecie nie powtarzać tych ćwiczeń tak często.

Zdjęcia zrobił Timofiejew K.O.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin