Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Piąty pazur

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Weterynaria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
I&A - zawieszony
Administrator



Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 795
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:02, 30 Lis 2006    Temat postu: Piąty pazur

Chciałabym poruszyć ten temat ponieważ dotknął mnie osobiście. Do tej pory słyszałam jedynie informacje z drugiej ręki, że jego obecność świadczy o dzikości i pierwotności danego osobnika...
Weterynarze usuwają z przyczyn zdrowotnych, a może z wygody czy przekonań, że "wynaturzenia" trzeba likwidować. Jak się na to zapatrują hodowcy?
Czy spotkaliście psy z piątym pazurem?
W miocie po Borze i Cebaju 3 szczeniaki mają własnie dodatkowy pazur, hodowczyni z przekonań własnych ich nie usuwała zaraz po urodzeniu.
Myślę, że cecha ta jest dziedziona od strony matki, ponieważ do tej pory w żadnym skojarzeniu nie urodziły się takie maluchy.

P.S. Pamiętam, że na którymś forum był taki temat poruszany. Tylko nie pamiętam na jakim i kiedy Embarassed Kojarzy mi się, że były tam opisane relacje w pierwszej ręki od hodowców...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Green
Zaufany Użytkownik
Zaufany Użytkownik



Dołączył: 24 Paź 2006
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw 19:10, 30 Lis 2006    Temat postu:

Dzięki Iza za założenie tego tematu.
Po długim ślęczeniu przy komputerze(kilka dni) jedynie na naszym forum udało mi się znaleść wzmiankę że Czabani wybierając szczeniaki z miotu kierowali się m.in. obecnością tego pazurka co podobno ma świadczyć o charakterze psa.
Przyłączam się gorąco do prośby Izy bo trafił do mnie jeden z tych gagatków.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:08, 01 Gru 2006    Temat postu:

Green napisał:

Po długim ślęczeniu przy komputerze(kilka dni) jedynie na naszym forum udało mi się znaleść wzmiankę że Czabani wybierając szczeniaki z miotu kierowali się m.in. obecnością tego pazurka co podobno ma świadczyć o charakterze psa.
.


Green, nic niestety nie wiem o piątym pazurze u Azjatów Sad . Poszukam, zapytam może coś znajdę…

Wydaje mi się jednak, że to dość popularny „opinia czy przesąd”.
Tak jak z czarnym podniebieniem u psa.

Już dawno się spotkałam z twierdzeniami, że te dwie fizyczne cechy mają niby pokazywać dany charakter psa.
Osobiście nie za bardzo w to wierzę. Mój stary kundelek ma całe życie czarne podniebienie i nic. Spokojny jest i zawsze był.

Wklej proszę zdjęcie takiego „specjalnego azjatyckiego pazurka” – to bardzo ciekawe.

Pozdrowienia Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NESS
Zaufany Użytkownik
Zaufany Użytkownik



Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 60
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ILAWA

PostWysłany: Pią 17:23, 01 Gru 2006    Temat postu:

Moja Kusgara ma piaty pazur ale w somie Laughing Laughing Laughing a co do reszty to zgodzam sie z Justyna lubimy wymyslac sobie przesady Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
I&A - zawieszony
Administrator



Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 795
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:38, 01 Gru 2006    Temat postu:

Ze zdrowotnego punktu widzenia w niczym on nie przeszkadza. Obcina się dla kosmetyki. Przesądów jest wiele, podobnie druga para oczu, czyli jasne "brewki" nad oczkami u psów też świadczą o pewnych cechach charakteru.
Dla samej ciekawości jednak interesują mnie te przesądy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AniaRe
Zaufany Użytkownik
Zaufany Użytkownik



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Książenice

PostWysłany: Pią 22:23, 01 Gru 2006    Temat postu:

Iza, Zmory miały piąte pazury.
Nie pamietam juz dokładnie, które, bo jeszcze wtedy nie wszystkie miały imona. Ale co namniej połowa miała obcinane, przy obcinaniu uszu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
I&A - zawieszony
Administrator



Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 795
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:27, 02 Gru 2006    Temat postu:

Ooo! Very Happy Nie wiedziałam! Zastanawiam się od czego zależy obecność piątego pazura. Czy to "wada" ciągnąca się od pokoleń, czy jakaś pierwotna przewrotna natura Wink ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Green
Zaufany Użytkownik
Zaufany Użytkownik



Dołączył: 24 Paź 2006
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 14:08, 02 Gru 2006    Temat postu:

Dla tych co jeszcze nie spotkali się z piątym pazurkiem (spotkałem nazwę wilczy pazur ) fotki:[link widoczny dla zalogowanych]
i w zbliżeniu :[link widoczny dla zalogowanych]
Racjonalnie myśląc takie rzeczy jak piąty pazur czy czarne podniebienie nie powinny mieć związku z charakterem zwierzaka ale wiele ludzi lubi doszukiwać się czegoś dziwnego, mistycznego niemalże we wszystkim. Myślę, że my psiarze nie jesteśmy lepsi i każdy wierzy w różne gusła bardziej lub mniej.
Być może kilka tysięcy lat temu takie pazurki przydawały się naszym milusińskim a teraz po prostu są zbędne.
Fajnie jednak wierzyć, że nasz piesek to wyjątkowy egzemplarz.

P.S Dodatkowo Diago ma czarne podniebienie Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:10, 02 Gru 2006    Temat postu:

Różne wierzenia i „przesądy” są w gruncie rzeczy bardzo ciekawe. Very Happy
Moim ulubionym „przesądem” jest ten, który mówi, że szczenię umaszczone jak jeden z rodziców czy przodków będzie też miało podobny charakter.
Gdzieś wyczytałam, że było to także jeden z kryteriów wyboru u czabanów.

Różne przesądy nadal egzystują w naszym życiu, w XXI wieku. W Polsce gdy ktoś czego zapomni przy wyjściu, wracając siada na chwilkę, żeby „zażegnać pecha”. W Rosji w podobnej sytuacji spogląda się w lustro.
W Anglii „na szczęście” dotyka się czegoś drewnianego.
W niektórych wielkopolskich i białoruskich wsiach wyrzuca się śmieci dopiero po zachodzie słońca, żeby razem ze śmieciami nie „wyrzucić szczęścia” z domu.
Nie wspominając już o „czerwonej kokardce”, aby „odwrócić wzrok” kogoś kto ma tak zwane „uroczne oczy”. Kije z zawiązaną czerwoną szmatką, wbite na pastwiskach, na których pasą się krowy można spotkać w różnych rejonach Europy.
Często też widać w Polsce i nie tylko, małe czerwone kokardki lub czerwone zabaweczki przypięte do daszku wózka niemowlęcia.
W Rumunii na przykład – gdy już „uroczne spojrzenie” na kogoś padło, wykonuje się cały rytuał polegający na paleniu drewienek, topieniu ich w wodzie i wylewaniu wody poza ogrodzenie domu (wykonują go też osoby z wyższym wykształceniem). W Polsce w tej sytuacji wyciera sie dziecko bielizną matki.
Tak że przesądy nadal wokół nas istnieją, tylko już nie pamiętamy dlaczego coś takiego robimy. Kto na przykład pamięta dlaczego trupa wynosi się „nogami do przodu”, samobójcę chowa na rozstaju dróg, nosi w kieszeni sól, czy na cmentarz przynosi kwiaty?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Green
Zaufany Użytkownik
Zaufany Użytkownik



Dołączył: 24 Paź 2006
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 23:17, 03 Gru 2006    Temat postu:

Sam wiązałem małemu czerwoną tasiemkę żeby nikt go nie zauroczył. Very Happy
Nie polecam bo skończyła w jego żołądku Embarassed
Na szczęście szybko oddał Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mysza
Forumowy znawca
Forumowy znawca



Dołączył: 15 Kwi 2006
Posty: 683
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: garwolin

PostWysłany: Pon 10:33, 04 Gru 2006    Temat postu:

a u nas w garwolinie i nie tylko jak sie urodzi zrebie to obowiazkowo przy wejsciu wiesza sie czerwona wstazeczke od uroku- moze to przesad ale tak naprawde to co nam szkodzi czerwona wstazeczka na drzwiach !!! Embarassed Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MOGUL
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 3843
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:35, 20 Gru 2006    Temat postu:

IZA, wilcze pazury faktycznie wychodzą z linii Ilgiza albo Alton Ajgul i Emir Becka -----a poniżej o wilczych pazurach na temacie : " Historia, artukuły, anegdoty o Rasie " ostatnie posty na tej stronie :
http://www.ysolom.fora.pl/viewtopic.php?t=4&postdays=0&postorder=asc&start=150

Wilczy pazur to nie charakter tylko pierwotne pochodzenie ----
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bea




Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa okolice

PostWysłany: Pią 20:01, 12 Lut 2010    Temat postu:

Witam wszystkich
Jestem nowa na forum ale czytam o azjatach od roku. Od dwóch tygodni mam przepięknego białego misiaczka.
Czytając Wasze wypowiedzi o 5 pazurku zupełnie nie wiem jak to z nim jest. Powinien być czy nie? Sprawdziałam- moja sunia ma! To dobrze czy źle ?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Weterynaria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin